Poľsko 2017

Poľské mesto Gorlice, známe aj ako mesto svetla, sa v dňoch 18. – 24. septembra stalo aj miestom mládežníckej výmeny, ktorej sa zúčastnilo aj 10 členov ľubovnianskeho mládežníckeho parlamentu. Výmena s názvom Vo svete folklóru sa niesla najmä v duchu spoznávania kultúrnych pamiatok, histórie mesta a poľskej kultúry a folklóru. Počas návštevy Poľsko-Slovenského domu v Gorliciach a Krynici sme sa oboznámili aj s poľsko-slovenskými vzťahmi, zavítali sme do múzea Lemkov – Rusínov žijúcich na západnej Ukrajine a juhovýchodnom Poľsku a v Regionálnom múzeu sme sa dozvedeli, že prívlastok mesto svetla Gorlice získali v roku 1854, kedy tam bola zapálená prvá naftová pouličná lampa. Navštívili sme aj skanzen a kaštieľ v Szymbarku a lanovkou sme sa vyviezli na Goru Parkowu v Krynici.

Súčasťou výmeny bol aj workshop, na ktorom sme na ľanové tašky maľovali rôzne folklórne motívy, či múzeum včelárstva, kde sme vyrábali voskové sviečky a ochutnávali medovníky. Počas poľského interkultúrneho večera sme mali možnosť naučiť sa základné kroky poľských folklórnych tancov za pomoci inštruktorov a vyskúšať zaujímavé poľské jedlá.

Tak ako z každej mládežníckej výmeny, aj z tejto sme si odniesli veľa skvelých zážitkov, spomienok, nových skúseností a kamarátstiev a množstvo suvenírov a darčekov od našich štedrých hostiteľov.

Tešíme sa na ďalšie stretnutia.